postheadericon מטבעות זהב

מטבעות זהב

למושג "מטבעות זהב" תמיד הייתה ארומה רומנטית ומסקרנת, עד לכדי רצון לסכן חיים ונפשות בחיפוש אחרי מטמונים, אוצרות ומקורות בהם יכולה להימצא המתכת הזהובה והטהורה מפז. הזהב, כחומר כימי, נחשב לחומר טהור שמשמעותו הוא יכולת השימור שלו לאורך אלפי שנים ומראהו המבריק וזך בכל תנאי מזג אוויר ובכל שינויי טמפרטורה ואקלים. כל אלו, וגם אלמנטים נוספים הקשורים למתכת הזו, הפכו את הזהב לשם נרדף לעושר, פאר והדר וגם בעידן המודרני, של כלכלת שוק ענפה, מפותחת, מודרנית ובינלאומית, לזהב ולמסחר בו יש ערך גבוה ולמטבעות זהב יש ערך חליפין גבוה ויציב.

שוק המסחר בזהב ובמיוחד השוק של מטבעות זהב הוא ער וגועש, ובעיקר טומן בחובו אפשרויות רווח גדולות ומשמעותיות. נכון להיום, כאשר מונפקים פחות מטבעות זהב מבעבר ורובם ככולם משמשים לצרכי אספנות וקישוט, המטבעות הקיימים בשוק הופכים ליקרים יותר ויותר והתחרות על כל מטבע זהב מאלו שמסתובבים בידיים פרטיות הופכת לקשה ולתחרותית יותר. בעוד שבעולם אספנות של מטבעות זהב ומוצרי זהב שונים ידועה כפופולארית מזה שנים ארוכות, גם בישראל הולכת והופכת התופעה למקובלת ולנפוצה. אולי זהו המצב הכלכלי הרעוע והלא יציב שמושך את האוכלוסייה לחפש פריטים בעלי ערך כלכלי יציב וגבוה ואולי זה דווקא תוצאת תרבות הפנאי והרצון למצוא תחביבים מעניינים, מרתקים שיש בצידם אופציה להכנסה נוספת או לחיסכון עתידי, אך בכל מקרה, התופעה הזו, של חיפוש, איתור, קניית ומכירת מטבעות זהב עתידה להישאר איתנו עוד שנים ארוכות, לפחות כל עוד לא תימצא עתודת זהב נוספת על זו שכבר קיימת בעולם ושממנה מוצו יותר מ-70% או לא תימצא הדרך האלכימית ליצור זהב טהור בתנאי מעבדה.

ישנם מספר לא מבוטל של מומחים לענייני זהב ובעיקר לנושאי מסחר במטבעות זהב שישמחו לרכוש בכסף טוב ובמזומן את מצבורי התכשיטים ומטילי הזהב הישנים שלכם מהבוידעם הדירתי ולהפכם לפריטים בעלי ערך נומינאלי כלכלי, וחבל למהר ולמכור פריטי רכוש כאלו לפני שמבררים לעומק עד כמה הם באמת שווים והאם לא כדאי להמשיך ולהחזיק בהם לשם השקעה עתידית. רק כאשר מגיעים עם ידע מבוסס לגבי ערך הזהב וערך המטבעות כפריטי אספנות בעלי ערך היסטורי או תרבותי, יכולים להגיע לרווחיות מקסימאלית בזמן עסקת הזהב עם הקונה, שבעצמו כבר יודע על מה מדובר ועד כמה ירצה להילחם עבור הפריטים הללו.

 

מטבעות זהב- היסטוריה מבהיקה, הווה מנצנץ

"ונהר יצא מעדן להשקות את הגן ומשם ייפרד והיה לארבעה ראשים. שם האחד פישון הוא הסבב את כל ארץ החוילה אשר שם הזהב. וזהב הארץ ההיא טוב שם הבדולח ואבן השהם" (בראשית ב, י-י"ב). כן, כבר בספר הראשון בתורה מוזכר הזהב בתור אחד מסימני ההיכר של גן העדן וכאחד מהסימנים המבורכים המביעים עושר, עונג וחיים טובים. כבר מהתקופה הקדמונית, ידוע על שימוש במתכת הזהובה, לא לשם מסחר באמצעות מטבעות זהב, כפי שאנו מכירים מתקופות מאוחרות יותר ועד לימינו אנו, אלא למטרות פולחניות ולשם האדרת האלים השונים, בין אם ביהדות המונותיאיסטית ובין אם בדתות הפגאניות המקדשות אלילים שונים ורבים.

סוברין-כל-מטבע-מלך

אספני מטבעות מכירים בודאי את המטבע המפורסם עם האביר הרכוב על סוס ונלחם בדרקון אימתני, אספנים גדולים גם מכירים את המטבע הזה בגלגולו הקודם, עת סמל הממלכה הבריטית עיטר את גב המטבע ומדובר, כמובן, על הסוברין (sovereign– ריבון, שליט, מלך) שהוטבע לראשונה בשנת 1489 בידי המלך הנרי השביעי והיה בעל ערך של 23 קאראט (טוהר של 0.9583) במשקל חצי אונקיה (15.55 גרם) אשר נקבע כבסיס לערך המטבע הבריטי- הפאונד, ומאז ועד ימינו עבר גלגולים ותהפוכות רבים, מהיותו מטבע עובר לסוחר ובעל ערך כלכלי אמיתי להיותו פריט אספנים ושוב לחזרתו לחיים נומינליים, בעיקר בקרב עמי ערב, הפלסטינאים והבדואים, הממשיכים להשתמש בו כמוהר לכלות וכאמצעי לחיסכון ולפיקדון עתידי.

קרוגראנד- זהב טהור מהיהלום השחור

כמה כבר נכתב ונאמר על הקשר בין מחצבים, מתכות יקרות ומשטרים אפריקאיים אפלים ומשעבדים? דרום אפריקה, שהיא המדינה הגדולה והעשירה ביותר ביבשת אפריקה, הייתה בהחלט חלק מהמנגנון המדכא והמשעבד של המאות הקודמות, ולמעשה, עד לשנות ה-90 של המאה ה-20, עדיין היא נחשבה למשטר מוקצה מחמת מיאוס שאין לסחור איתו ואין לנהל איתו קשרים כלכליים, צבאיים או פוליטיים. מצד שני, שטחה של המדינה הענקית הזו עמוס במחצבים יקרי ערך כמו זהב, יהלומים, פחם ופלטינה וממשלת האפרטהייד ניסתה, בכל כוחה, למצוא דרכים לנצל את המשאבים הללו לטובת שיפור מצבה הכלכלי.

השאר תגובות

  • Facebook